Integracyjna wycieczka uczniów SP w Głojscach i w Równem do Warszawy

W dniach 19-21 października  2021 r. uczniowie klas IV-VI z Głojsc i Równego pod opieką  nauczycieli: Anety Cyran, Iwony Janas, Agnieszki Kolbusz, Grzegorza Lijany  oraz ks. Piotra Lei uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Wycieczka dofinansowana została z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”.

Do stolicy dotarliśmy około godziny 13.00.  Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Senacie, gdzie mieliśmy okazję zasiąść w sali plenarnej. Podczas zwiedzania tego miejsca uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji, dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentu, który tworzą dwie Izby – Sejm i Senat. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Zamku Królewskiego, czyli dawnej siedziby królów, w której w 1791 r. została uchwalona Konstytucja 3 maja. Mogliśmy tam obejrzeć np. autentyczne meble królewskie, wspaniałe rzeźby i malowidła, insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy wspaniałe obrazy Canaletta.

            Tego dnia na godzinę 1900 mieliśmy jeszcze zaplanowane spotkanie z Krzysztofem Zanussim, które odbyło się w przepięknej oranżerii. Na powitanie wręczyliśmy gospodarzowi kwiaty. Podczas wizyty u reżysera mieliśmy okazję poznać pozytywne i negatywne aspekty  pracy artysty.  Profesor Zanussi podzielił się z nami wspomnieniami związanymi z dorastaniem w ciężkich czasach wojny. Zadając mu wiele pytań staraliśmy się dowiedzieć jak najwięcej na temat życia i  podróży reżysera. Dowiedzieliśmy się co w wolnych chwilach robi Krzysztof Zanussi i jakie posiada zainteresowania. Na koniec wizyty wpisaliśmy się do księgi gości i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.  Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.

W środę 20 października spotkaliśmy się z naszą przewodniczką. Dzień był słoneczny i ciepły, dlatego od razu udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie poznaliśmy historię i okoliczności przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy. Podziwialiśmy też  Zamek Królewski, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Rynku Starego Miasta, gdzie mieliśmy okazję podziwiać pomnik warszawskiej Syrenki. Wędrując alejkami Krakowskiego Przedmieścia dotarliśmy do autokaru, z okien którego podziwialiśmy tętniące życiem ulice Warszawy.             Później odwiedziliśmy letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli Łazienki Królewskie, które wszyscy uznaliśmy za miejsce magiczne. Oprócz licznych zabytków klasycystycznych, niewątpliwie godnych uwagi, były tam również przepiękne, naturalne ogrody, które urzekały swoim bogactwem i prostotą jednocześnie (Ogród Królewski, Belwederski i Modernistyczny). Wśród pereł Łazienek Królewskich warto wymienić m.in. Pałac na Wyspie, Amfiteatr czy Starą Pomarańczarnię.

Następnie udaliśmy się na Powązki Wojskowe, gdzie mieliśmy okazję odwiedzić groby młodych patriotów, harcerzy Szarych Szeregów – Alka, Rudego i Zośki, którzy swoje życie poświęcili w obronie naszej Ojczyzny. Wizyta na Powązkach wzbudziła w nas refleksje nad życiem ludzi walczących o honor i niepodległość Polski podczas Powstania Warszawskiego.

Na zakończenie dnia udaliśmy się jeszcze do Muzeum Chopina. Wizyta tam była okazją do bliższego poznania wielkiego polskiego kompozytora. Instytucja ta sprawuje pieczę nad największą na świecie, bogatą kolekcją chopinianów – pamiątek związanych z jego życiem i twórczością. Muzeum zaskoczyło uczestników wycieczki nowoczesnym przekazem treści. W niezwykle ciekawy sposób, poprzez szereg multimediów, dzieci mogły poznać się bliżej z Fryderykiem Chopinem.

 Kolejnego dnia podzieliliśmy się na dwie grupy – uczniowie klas V i VI udali się na  lekcję muzealną, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem warsztatów był los dzieci w podczas powstania. Dzięki nowoczesnym technikom mogliśmy lepiej wczuć się w sytuację walczących. Poza tym, że mogliśmy oglądać broń, repliki radiostacji, drukarnię i szpital powstańczy, mogliśmy również przeczytać autentyczne fragmenty pamiętników 10-latków, którzy opisywali wybuch powstania i swoje związane z tym lęki, co szczególnie nas poruszyło.

Grupa młodsza natomiast udała się na warsztaty do Muzeum „Polin”, gdzie uczestniczyła w zajęciach pt. „Spotkania z kulturą żydowską”. Najmłodsi uczestnicy wycieczki odwiedzili synagogę, karczmę i dom żydowski. Poznali zwyczaje szabatowe, charakterystyczne przedmioty i ich symbolikę.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się jeszcze do centrum handlowego „Złote Tarasy” i zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Wycieczka do Warszawy była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem. Miasto zachwyca  nie tylko zabytkami, ale także swoją nowoczesnością i różnorodnością atrakcji kulturalnych. Największym jednak przeżyciem było spotkanie z niezwykłym reżyserem, który poprzez opowieści o swoim ciekawym życiu, zachęcił wszystkich do rozwijania pasji.

Aneta Cyran

Skip to content