10 listopada 2022 r. obchodziliśmy jubileusz 20-lecia nadania naszej szkole im. Marii i Michała Krukierów. Już kilka dni wcześniej czuć było w powietrzu niezwykłą atmosferę, ostatnie przygotowania, próby, dekoracje, gazetki. Starano się, by ze wszystkim zdążyć i całość „dopiąć na ostatni guzik”.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Równem, po czym dzieci, młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście udali się do szkoły. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych OSP oraz SP w Równem, odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, pani Dyrektor, Katarzyna Reczkowska-Buryła powitała wszystkich zebranych. Znaleźli się wśród nich reprezentanci władz: Jerzy Borcz, Joanna Brill, Jan Pelczar, Józef Bek, Andrzej Bytnar, Łukasz Piróg, Mariusz Folcik, Bogdan Drozd, Piotr Węgrzyn, Paweł Kuffner; Komendant Miejski Policji w Krośnie, inspektor Leszek Buryła; kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych z gminy Dukla oraz zaprzyjaźnionych szkół z Jaślisk i Iskrzyni; księża: Wojciech Kisiel i Piotr Leja, przedstawiciele organizacji działających na terenie wsi Równe: Danuta Uliasz, Ewa Matusik, Grażyna Kłap, Jan Marszał, Jan Bogacz, Sławomir Aszklar, Sebastian Długosz, Jakub Bogacz, Tomasz Bogacz; przewodnicząca Rady Rodziców, Katarzyna Bielańska, a także nauczyciele, emeryci, pracownicy obsługi, młodzież i dzieci. W tym ważnym dniu świętowali razem z nami przedstawiciele rodziny państwa Krukierków – wnuczka i prawnuczka.
W swoim przemówieniu pani Dyrektor przypomniała wydarzenia z 2002 r. oraz osoby związane z wyborem państwa Krukierków na patronów szkoły. Następnie zaprezentowała sylwetki Marii i Michała, ważne wydarzenia z ich życia, działalność edukacyjną, zasługi i osiągnięcia. Życiorys państwa Krukierków ubarwiły fragmenty z listów, jakie pisali do swoich dzieci, pełne miłości, troski o najbliższych a także przepełnione wielkim patriotyzmem i wiarą w Boga. Kończąc swoje przemówienie, pani Dyrektor nawiązała do ideałów „Budzącej się szkoły”, które bliskie są sercu coraz większemu gronu nauczycieli. Podkreśliła szczególną rolę relacji będących, jej zdaniem, podstawą dobrej szkoły.
W dalszej części wystąpili uczniowie klas IV- VII, który zaprezentowali montaż słowno-muzyczno-taneczny, pt:. „Jacy by byli, gdyby dziś żyli”. Scenariusz przedstawienia napisała pani Beata Bek, oprawę muzyczną wykonał pan Krzysztof Zajdel, a nad przygotowaniem uczniów czuwały panie: Aneta Cyran, Anna Słyś, Katarzyna Sypień. Występ pokazywał szkołę, w której nauczyciele, czyli państwo Krukierkowie, tworzą ciepłe relacje z uczniami, dostrzegają i rozwijają ich talenty, wszyscy dbają i troszczą się o siebie nawzajem jak w prawdziwej rodzinie. W spektaklu nie zabrakło również nawiązania do zbliżającego się Święta Niepodległości, jakim był taniec z flagami w wykonaniu dziewczynek z klasy V i VI. Przedstawienie uświetnił występ Gabrieli Albrycht oraz pani Barbary Klechy, która wykonała utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na zakończenie uroczystości wystąpiła przewodnicząca szkoły, Karolina Zając, która podziękowała pani Dyrektor za to, że działający w szkole samorząd uczniowski może cieszyć się sporą swobodą, zgłaszać różne inicjatywy i wprowadzać własne zmiany. Przewodnicząca w ramach wdzięczności wręczyła pani Dyrektor drobny upominek – świnkę w czapeczce wykonaną przez jedną z uczennic podczas zajęć szydełkowania, jakie od października są prowadzone w naszej szkole przez panią Beatę Bek. Następnie na scenie pojawił się tort i tradycyjne „Sto lat” dla szkoły w Równem. Kończąc uroczystość, pani Dyrektor złożyła gorące podziękowania dla wszystkich, którzy w różny sposób przyczynili się do organizacji tej uroczystości. Oddała również głos zaproszonym gościom. W swoich wystąpieniach nawiązywali oni do życia państwa Krukierków, podkreślali wartości, jakimi kierowali się nasi patronowie. Wspominali również o ważnej roli nauczycieli w rozwoju młodych ludzi. Na ręce pani Dyrektor złożyli pamiątkowe grawertony i upominki.
Atmosfera panująca wśród zebranych oddawała wszystko to, co działo się na scenie. Były momenty podniosłe, wzruszające, radosne i zabawne. Z wielkim szacunkiem i sentymentem zostali pokazani nasi patronowie. Jako zwyczajni ludzie, jednak w swojej zwyczajności wielcy i silni, oddani swojej pasji i ideałom, a także życzliwi, dobrzy i wielcy patrioci. Nastrój tworzyła również piękna dekoracja, której pomysłodawcą była pani Beata Bek oraz gazetki wykonane przez uczniów poszczególnych klas pod okiem swoich wychowawców, ukazujące ich pasje i zainteresowania. Z pewnością emocje towarzyszące występowi spowodują, że pozostanie on na długo w naszej pamięci.
Organizatorzy składają gorące podziękowania za pomoc w przygotowaniu uroczystości: pani Beacie Sporniak, pani Alinie Uliasz, pani Bogusławie Biały, panu Dariuszowi Dudzikowi, pani Katarzynie Kłap, pani Sabinie Załazińskiej, Radzie Rodziców, a także młodzieży, która mocno zaangażowała się w organizację Święta Patronów.
K. Szuba