PŁONĄCY PROBLEM-WSPÓLNA SPRAWA!

Koniec zimy i początek wiosny to od wielu lat okres, w którym znacząco wzrasta liczba pożarów traw i nieużytków spowodowanych celowym działaniem człowieka – wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Dlatego przedstawiciele koła Ekoplaneciaki z rówieńskiej paki wraz z opiekunem postanowili zorganizować akcję pod hasłem „Płonący problem-wspólna sprawa!”, by swoimi obawami i refleksjami podzielić się z szerszym gronem oraz zaprosić innych do współpracy. Impreza odbyła się 23 marca 2023 roku. W pierwszej części akcji, Ekoplaneciaki zaprosiły przedszkolaków, uczniów wraz z nauczycielami do przemarszu  ulicami Równego. Uczniowie nieśli wcześniej  przygotowane transparenty o obronie bioróżnorodności łąki i lasu oraz w czasie przemarszu głosili przez mikrofon hasła mające uświadomić mieszkańcom wsi, jak niekorzystne dla przyrody jest wypalanie traw. Strażacy z OSP z Równego zadbali o bezpieczeństwo w czasie przemarszu ulicami. Rozdawano mieszkańcom Równego przygotowane ulotki o stratach ekologicznych wywołanych wypalaniem traw.

Kolejnym punktem akcji „Płonący problem – wspólna sprawa!” była debata, na którą Ekoplaneciaki  zaprosiły  przedstawicieli różnych środowisk, by zabrali głos w tej sprawie. Zaproszenie na debatę przyjęli: zastępca Burmistrza Dukli – Łukasz Piróg; Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli, sołtys Równego i radny – Mariusz Folcik; młodszy kapitan Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie – Grzegorz Śliwka; młodszy aspirant Komisariatu Policji w Dukli – Jakub Ochwat; leśnik gminny – Bartosz Szczepanik; pszczelarz – Witold Puz; Prezes OSP w Równem – Maksymilian Długosz; naczelnik OSP w Równem – Michał Brzana; strażacy OSP w Równem – Michał Łączkowski, Jakub Bogacz, Mikołaj Wilk i Gabriela Albrycht; mieszkaniec wsi i autor książki o Równem – Bolesław Patla.

Debatę rozpoczęła pani dyrektor szkoły Katarzyna Reczkowska-Buryła, która powitała zebranych i podziękowała za przybycie. Głos zabrała również uczennica klasy VIII – Lena Zajdel, która w swojej prezentacji pokazała, jakie małe żyjątka giną, gdy łąka się pali. Wszyscy uczestnicy debaty mówili jednym głosem, wypalanie traw jest zabronione, przynosi dużo szkody i żadnego pożytku. Stanowi zagrożenia dla człowieka, zwierząt oraz skutkuje degradacją ekosystemu przyrodniczego. Nie ma żadnych korzyści wynikających ze spalenia łąki, a niekontrolowany pożar może spowodować wielkie zniszczenia, czego już niejednokrotnie byliśmy świadkami. Na zakończenie debaty odczytane zostały wnioski. Zwrócono w nich uwagę, że konieczna jest nieustanna edukacja i takich akcji uświadamiających szkodliwość wypalania traw powinno być więcej.

Skip to content